Strane i sadržaj

 

 

 

Struktura sajta, stablo strana i sadržaj

Stablo strana veb sajta kreiranog korišćenjem TAJPO-3 sistema sastoji se od pojedinačnih strana (list u stablu) i strana koje sadrže podstrane (čvor u stablu) kao što je prikazano na slici 37.

Slika 37. Stablo strana - Strana (List i Čvor)

Stana sama po sebi ne čuva sadržaj u sebi, već predstavlja okvir (frame) za elemente koji su joj dodeljeni. Editor u TAJPO-3-u ne mora da brine o tehničkim pitanjima, već samo o tome kog će tipa biti kreirane strane i podstrane u hijerarhiji stabla strana i kako kasnije te strane da premešta ukoliko to bude potrebno.

Svaka strana ima jedinstveni identifikacioni broj (id). 'Id' se pojavljuje prilikom prelaska kursorom preko ikonice strane, a takođe se može videti i u modu za izmenu naslova strane. Na slici 38 može se videti da strana ''Šta je TAJPO-3?'' ima id 475.

Slika 38. Stablo strana - Identifikacioni broj strane

Editori ne moraju da znaju id-eve strana! Interni TAJPO-3 linkovi koriste ove identifikacione brojeve, i tako je omogućeno da i ukoliko je strana pomerena link ka toj strani i dalje ostaje nepromenjen jer se id-evi strana nikada ne menjaju.

Struktura sajta koja se može videti na slici trebalo bi da je veoma poznata prosečnom korisniku personalnog računara. Na vrhu stabla je kugla (globe) koja se takođe naziva i 'koren' (root). Strane mogu biti dodate ne bilo kom mestu u stablu, što omogućava formiranje više grana.

Ono što se može primetiti na osnovu ikonica u stablu strana jeste da postoje različiti tipovi strana. TAJPO-3 pruža određeni broj predefinisanih tipova strana koji se razlikuju po ponašanju i funkcionalnosti. Određena podešavanja vezana za strane takođe se mogu videti i na osnovu ikonica, na primer prava pristupa ili vremensko ograničenje. U nastavku teksta biće detaljno objašnjeni svi tipovi strana.

Kreiranje i Izmena strana

Kreiranje novih strana u TAJPO-3 sistemu je veoma jednostavno: Iz modula Veb potrebno je odabrati jedan od podmodula Strana ili Lista. U navigacionoj oblasti biće prikazano stablo strana. Da bi nova strana bila kreirana potrebno je pozvati kontekst meni levim klikom na ikonu strane sa kojom nova strana treba da bude povezana (slika 39). Potrebno je odabrati opciju 'Novo'. Oblasti za prikaz detalja, strane ili sadržaj sada mogu biti kreirani na više načina, u zavisnosti od instaliranih proširenja i njihovih dozvola za pristup korisnika. U zavisnosti od toga gde je potrebno kreirati stranu, moguć je odabir opcija 'Strana (unutra)' pri čemu je strana kreirana jedan nivo niže, ili 'Strana (posle)' pri čemu je strana kreirana na istom nivou (slika 40). Nova strana se može kreirati i uz pomoć čarobnjaka, pri čemu se može definisati pozicija klikom na pozicionu strelicu.

Slika 39. Kontekstni meni
Slika 40. Odabir pozicije nove strane

Nakon definisanja pozicije strane, na redu je forma za kreiranje strane. Osnovna struktura u oblasti za prikaz detalja je gotovo uvek ista za strane i sadržaj.

Zaglavlje sadrži sledeće ikone: 'disketa' koja služi za čuvanje strane, 'disketa sa lupom' koja služi za čuvanje i prikaz strane, 'disketa sa iks-om' koja služi za čuvanje i zatvaranje strane. Tu je i ikona 'Iks' za zatvaranje strane bez ikakvih izmena. [oblast 1 na slici 41]

Odabir tipa strane i drugih obaveznih polja (ona koja su obeležena žutim znakom uzvika) obavlja se korišćenjem pet osnovnih kartica: Opšte, Meta podaci, Resursi, Opcije i Pristup. Ova polja su organizovana po blokovima u karticama. Jedino kartica Opšte je obavezna.

Strane u kartici Opšte imaju sledeće blokove: 'Tip' [oblast 2 na slici 41], 'Sakrij stranu' [oblast 3 na slici 41], 'Sakrij u meniju' [oblast 4 na slici 41], 'Naslov strane' [oblast 5 na slici 41], 'Podnaslov'[oblast 6 na slici 41], 'Navigacioni naziv' [oblast 7 na slici 41].

Kreiranje nove strane - Opšte
Slika 41. Kreiranje nove strane - Opšte

Kartica Meta podaci sadrži sledeće blokove: 'Autor' [oblast 1 na slici 42], 'Rezime' [oblast 2 na slici 42], 'Ključne reči' [oblast 3 na slici 42], 'Opis' [oblast 4 na slici 42].

Slika 42. Kreiranje nove strane - Meta podaci

U kartici Resursi nalazi se jedan blok, koji služi za dodavanje resursa određenoj strani (slika 43).

Slika 43. Kreiranje nove strane - Resursi

Kartica Opcije sadrži sledeće blokove: 'TS konfiguracija' [oblast 1 na slici 44], 'Strana koja predstavlja generalno skladište rekorda' [oblast 2 na slici 44], 'Podešavanja lokalizacije' [oblast 3 na slici 44], 'Sadrži dodatak' [oblast 4 na slici 44], 'Prikaži sadržaj ove strane umesto' [oblast 5 na slici 44].

Slika 44. Kreiranje nove strane - Opcije

Kartica Pristup sadrži sledeće blokove: 'Početak' [oblast 1 na slici 45], 'Kraj' [oblast 2 na slici 45], 'Režim rada za pristup' [oblast 3 na slici 45], 'Pristup' [oblast 4 na slici 45], 'Uključujući podstranu' [oblast 5 na slici 45].

Slika 45. Kreiranje nove strane - Pristup

Opšte/Tip

TAJPO-3 pruža nekoliko podrazumevanih tipova strana, čijim je korišćenjem rad značajno pojednostavlja. Ovi tipovi se razlikuju u svojoj funkcionalnosti i načinu prikaza u javnom delu sajta. Najvažniji tip za editore jeste 'Standardno'.

Opšte/Sakrij stranu

Ova opcija pruža mogućnost, da li će strana biti vidljiva ili skrivena. Kada je odabrana opcija da je strana skrivena, to znači da ona neće biti vidljiva u javnom delu sajta, i tada je ikonica strane u pozadinskoj aplikaciji označena crvenim znakom 'stop'.

Opšte/Sakrij u meniju

Ova opcija pruža izbor da li će strana biti vidljiva u meniju ili ne.

Opšte/Naslov strane

Ovo je jedino obavezno polje ( žuti znak uzvika stoji kraj njega)  pri kreiranju nove strane. Predstavlja naslov strane. Otvaranjem dodatnih opcija dobija se mogućnost dodeljivanja alijas-a što omogućava pozivanje strane putem URL adrese. www.vas-domen.com

Po pravilu, strane su ''keširane'', i u potpunosti su generisane od strane TAJPO-3 sistema i sačuvane u bazu. Ovakav pristup štedi dosta na vremenu i kapacitetu servera pri generisanju strana. Tako da već keširane strane mogu biti mnogo brže prikazane. Kako bi strane bile stalno ažurne, one su generisane svakih 24 časa. Međutim ukoliko editor ima prava pristupa, on u ovom bloku u dodatnim opcijama može promeniti interval keširanja (Keš ističe) ili isključiti keširanje u potpunosti (Bez keša). Ove opcije su značaje za strane čiji se sadržaj dosta često menja!

Opšte/Podnaslov

Ovo polje služi za podnaslov strane. Da li će podnaslov biti korišćen zavisi od statičkog šablona.

Opšte/Navigacioni naziv

Vrednost ovog polja biće prikazana kao naslov strane u meniju ukoliko je ta strana prikazana u meniju (nije odabrano Hide in menu).

Meta podaci/Autor

Polja u ovom bloku su opciona. Moguće je uneti osnovne informacije o autoru strane (editoru) a to su ime i e-pošta.

Meta podaci/Ključne reči

U ovo polje unose se ključne reči vezane za stranu. Na osnovu vrednosti ovog polja pretraživači na internetu mogu lakše naći konkretnu stranu.

Meta podaci/Opis

Opciono polje za unos kratkog opisa strane. Takođe olakšava pronalaženje strane na internetu.

Resursi/Fajl

Ovaj blok omogućuje ubacivanje raznih resursa koji se mogu koristiti na konkretnoj strani.

Da li će i kako ovi resursi na strani biti korišćeni zavisi od statičkog šablona. Kao primer korišćenja ove opcije može se navesti ubacivanje slike koja će se koristiti kao logo.

Opcije/TS konfiguracija

Ovaj blok omogućava naprednu administraciju korišćenjem Tajpo Skript konfiguracionog jezika.

Opcije/Strana koja predstavlja generalno skladište rekorda

Strana koja predstavlja generalno skladište rekorda (General records storage page - GRSP) je strana u kojoj će mnogi dodaci prvo tražiti rekorde koji su im potrebni. Mnoge relacije su definisane isključivo sa rekordima koji se nalaze samo u ovom direktorijumu. Generalno skladište rekorda se može definisati u svojstvima svake strane.

Ukoliko nije definisan na nekoj strani, to podešavanje će se naslediti od roditeljske strane u hijerarhiji stabla strana.

Postavljanje i korišćenje  parametra generalnog skladišta rekorda omogućava da se u jednoj instalaciji i bazi definišu rekordi koji će se nezavisno koristiti na sajtovima.

Opcije/Podešavanja lokalizacije

Ovaj blok daje mogućnost odabira da li će prevod koji je postavljen kao osnovni biti prikazan ili sakriven (polje za potvrdu 1), kao i da li će strana biti prikazana ukoliko ne postoji njen prevod (polje za potvrdu 2).

Opcije/Sadrži dodatak

Podešavanje ove opcije služi samo da obeleži konkretnu stranu tako da pozadinska aplikacija prepoznaje da se radi na primer o 'koren' strani dela sajta koji se odnosi na deo sajta koji je posvećen prodaji. Tako da pozadinska aplikacija može izbaciti listu prečica koje su relevantne za određenu funkcionalnost dela veb sajta čija je 'koren' strana obeležena. Prikaz javnog dela sajta se ne menja podešavanjem ove opcije.

oručuje se da ovu opciju koriste isključivo administratori.

Opcije/Prikaži sadržaj ove strane umesto

Ova opcija se može koristiti kao prečica ka nekoj drugoj strani. Ukoliko je podešena ova opcija, umesto sadržaja konkretne strane prikazivaće se sadržaj odabrane strane.

Pristup/Početak

Opcija 'Početak' predstavlja datum od kog će konkretna strana biti vidljiva uživo na javnom delu sajta. Format datuma je sledeći, DD-MM-GGGG (D - dan, M - mesec, G - godina). Moguće je uneti datum i u drugom formatu, on će automatski biti prebačen u podrazumevani format. Ukoliko se unese samo 'd', trenutni datum će biti automatski ubačen. Takođe je moguće odabrati, na primer, datum za 10 dana od trenutnog na sledeću način: 'd+10'.

Pristup/Kraj

Opcija 'Kraj' predstavlja datum od kog strana više neće biti vidljiva uživo na javnom delu sajta. Sintaksa je ista kao i za opciju 'Početak'.

Pristup/Režim rada za pristup

Ova opcija omogućava izbor, da li će korisnici javnog dela sajta morati da se prijavljuju na konkretnu stranu ili ne. Ova opcija je korisna ukoliko određene strane koje sadrže sadržaj koji ne bi trebalo da bude vidljiv svim korisnicima javnog dela sajta.

Pristup/Režim rada za pristup

Ukoliko je opcija 'Pristup' podešena za određenu korisničku grupu, u tom slučaju će samo članovi te grupe kada su prijavljeni na sistem moći da pristupe strani. Postoje i dodatne opcije, 'Sakrij nakon prijave na sistem' čijim odabirom strana neće biti vidljiva za korisnike koji su trenutno prijavljeni, ili 'Prikaži prilikom pristupa' odabirom koje će strana biti vidljiva za bilo kog prijavljenog korisnika javnog dela.

Tipovi strana

Tip strane određuje da li će strana biti prikazana u javnom delu ili će služi samo kao nevidljivo skladište podataka za pozadinsku aplikaciju. Na osnovu ikonice u stablu strana može se videti kog je tipa konkretna strana. 

Ukoliko dođe do promene tipa strane, pri čemu novi tip ima više opcija ili drugačije opcije, pri ponovnom povratku na 'Standardno' tip sve opcije koje su se razlikovale od standardnih nisu izgubljene. Tipovi strana i njihove ikonice prikazani su na slici 46:

Slika 46. Tipovi strana

1.Standardno

Ovaj tip predstavlja regularnu veb stranu. Pruža jednostavan pristup najvažnijim informacijama i opcijama kao što je i prikazano u gornjem delu teksta.

2. Sekcija za korisnike pozadinske aplikacije

Izbor ovog pita strane podrazumeva da korisnik pozadinske aplikacije mora biti prijavljen kako bi strana bila vidljiva u javnom delu. Sve opcije su iste kao i kod 'Standardno' tipa strane.

3. Prečica

Ovaj tip podrazumeva da strana predstavlja prečicu ka nekoj drugoj strani iz stabla strana.

Razlika u odnosu na opcije standarde strane, jeste u bloku Prečice (slika 47), gde se može odabrati strana ka kojoj konkretna strana treba da bude prečica (blok Prečica ka strani). Dodatne opcije koje se biraju iz padajućeg menija su 'Prva podstrana' koja podrazumeva da će strana biti prečica ka prvoj pod-strani i 'Nasumično izabrana strana' čijim odabirom strana predstavlja prečicu ka nasumično izabranoj strani.

Slika 47. Tip strane - Prečica

4. Tačka priključka

Ovaj tip podrazumeva da strana predstavlja prečicu ka nekoj drugoj strani iz stabla, pri čemu su podstrane konkretne strane sada podstrane preuzete od priključene strane.

Razlika u odnosu na opcije standarde strane, jeste u bloku Tačka priključka (slika 48), gde se može odabrati strana ka kojoj konkretna strana treba da bude prečica, tačnije koja treba da bude priključena (blok Tačka priključka (napredno)). Postoji i dodatna opcija 'Zameni tačku priključka (ova strana) sa priključenom stranom' čijim odabirom će izgledati kao da konkretna strane ne postoji, a da je priključena stana sa svojim podstranama postavljena umesto nje.

Slika 48. Tip strane - Tačka priključka

5. Link ka spoljnom URL-u

Ovaj tip podrazumeva da strana predstavlja prečicu ka nekoj eksternoj URL adresi.

Razlika u odnosu na opcije standarde strane, jeste u kartici URL (slika 49), gde se unosi URL adresa ka kojoj konkretna strana treba da predstavlja link. Prefiks URL adrese se bira kao dodatna opcija iz padajućeg menija.

 

Slika 49. Tip strane - Link ka spoljnom URL-u

6. Sistemski Direktorijum

Strana ovog tipa ne može biti prikazana kao veb strana u javnom delu sajta. Ona predstavlja skladište rekorda po izboru. Sve opcije i informacije koje podrazumeva ovaj tip su iste kao i za standardne strane.

7. Kanta za smeće

Strana ovog tipa predstavlja neku vrstu kante za smeće“. Strane i rekordi smešteni na strani ovog tipa ne mogu biti vidljivi u javnom delu sajta.

8. Razmak

Ovaj tip strane ima smisla koristiti isključivo ukoliko je navigacija  javnog dela podešena za njegovo korišćenje. Strana u tom slučaju ne predstavlja stranu sa sadržajem, već prostor u navigaciji koji ne reaguje na klik miša.